Search
  • יונתו עוז

על הריבית שלי

Updated: Jan 13, 2021ריבית = מחיר הכסף | מי שקובע את שער הריבית הוא בנק ישראל


ריבית נמוכה = עלות נמוכה של הכסף

בנק ישראל מוריד את הריבית מכיוון שהוא רוצה שיותר אנשים ילוו כספים. זה קורה כאשר המדינה רוצה להמריץ ולפתח את הכלכלה. בנק ישראל מעודד את האנשים לקנות כסף בזול במטרה להניע אותם להשקיע בעסקים או להגדיל צריכה פרטית.


ריבית גבוהה = עלות גבוהה של הכסף

בנק ישראל מייקר את הריבית מכיוון שהוא רוצה שפחות אנשים ילוו כספים. זה קורה כשבנק ישראל רוצה להאט את הכלכלה בעקבות עליית מחירים קיצונית. כאשר הריבית עולה נוצר מצב שפחות אנשים לוקחים הלוואות. כתוצאה מכך ההשקעות בעסקים יורדות וכך גם הצריכה הפרטית יורדת.


עיקרון אי הוודאות

לפני שאנחנו לוקחים הלוואת משכנתא אנו צריכים להבין את המשמעות של הלוואה לטווח ארוך. אנחנו חייבים להבין שלא ניתן לחזות את השער של הריבית בעתיד. אנחנו לא נביאים ואיננו רואים את העתיד לבוא. יהיה זה בלתי אפשרי לחזות את שער הריבית בעוד שלוש עשרה שנה לדוגמא או אפילו בעוד חמש שנים. מיותר לציין שכל מי שינסה לחזות את שער הריבית בעוד עשרים או שלושים שנים יעלה חרס בידו. הסיבה לכך היא שהריבית נמצאת באינטראקציה עם החיים עצמם, החיים המפתיעים והמשתנים ללא הרף.

כשבתי הבכורה נולדה לא דמיינתי שלאחר אחת עשר וחצי חודשים תיוולד בתי השניה. באותו האופן לא תכננתי שטיול ביום שבת עם המשפחה יוביל לקניית מגרש לבניית ביתנו ולמכירתו לאחר שלוש שנים. דוגמאות אישיות אלה באות להמחיש עד כמה החיים מפתיעים, משתנים ובלתי צפויים גם כשמדובר בחיים הפרטיים שלנו. אי הוודאות הוא עיקרון מנחה בחיינו.


ברמה האוניברסלית עיקרון אי הודאות מתקיים באותו האופן אבל ההבדל הוא שברמה הזו האירועים המשמעותיים והבלתי צפויים משפיעים על מספר עצום של אנשים. על כולנו. האינטרנט, הגחת הטלפונים החכמים ומשבר הקורונה לדוגמא הם אירועים משמעותיים שהשפיעו באופן מעשי על החיים של כולנו. הם שינו את האופן שבו אנחנו חושבים, מדברים ופועלים. אני קורא לאירועים אלה "אירועים משני תודעה". כשהשינוי קורה הוא בדרך כלל קורה מהר. תוך מספר שבועות או חודשים אנו מסתגלים למצב התודעתי החדש ומאמצים אותו.


הזירה הכלכלית מושפעת באופן ישיר מאירועים אלה ולכן כשאנו מתכוונים לקחת משכנתא אנו צריכים לקחת בחשבון שישנה סבירות גבוהה מאד שאירועים מסוג זה יתרחשו בזמן החזר ההלוואה שלנו. לאירועים האלה יש פוטנציאל אדיר להשפיע על שער הריבית. הם עלולים להעלות או להוריד את שער הריבית באופן משמעותי.


הבה נבחן ביחד את שלושים השנים האחרונות בישראל ובעולם וננסה לציין כמה מהאירועים המשמעותיים שהתרחשו בשנים אלה. 1991- פרצה מלחמת המפרץ. 1994- התחילו להימכר מכשירים סלולריים לכל דורש. 1999- התפוצצה בועת הדוט קום. 2001- אסון מגדלי התאומים בניו יורק.2007- הסמארטפון מגיח לעולם. 2008- משבר הסאב פריים. 2020- משבר הקורונה.

מסקירה לקונית זו ניתן לראות שלושים השנים האחרונות היו גדושות ב"אירועים משני תודעה". אלה היו שנים של פריצות טכנולוגיות ומהפכות פוליטיות. לכל האירועים הללו היתה השפעה ניכרת על הכלכלה ועל הריביות בעולם ובישראל.

בגרף ריבית הפריים לאורך השנים אנו יכולים לראות באופן ברור כיצד האירועים המתוארים השפיעו על שער ריבית הפריים. בגרף ניתן לראות תגובה מובהקת להתפוצצות בועת הדוט קום בשנים 1999-2001. בתוך שנתיים ריבית הפריים ירדה ב 7%. מיד לאחר מכן בשנת 2001 התרחש אסון מגדלי התאומים בניו יורק והגרף מראה ירידה נוספת בעוד שני אחוזים. שנה לאחר מכן בשנת 2002 כשהפניקה ממשבר התאומים חלפה והסדר שב על כנו הריבית עלתה ב 5% בתוך שנה אחת בלבד.


הגרף מראה ששער הריבית מגיב לאירועי החיים הבלתי צפויים והוא מותאם לאירועים שאיש אינו יכול לחזות מראש. אני חושב שבשלב זה כבר הבנו שקרוב לוודאי יהיו אירועים שישפיעו על דער הריבית בשלושים השנים הבאות. השאלה היא מה אנחנו עושים עם המידע הזה ואיך אנחנו מתעלים אותו לטובתינו לפני שאנו לוקחים הלוואה לתקופה כל כך ארוכה.התשובה היא שאנו צריכים להסתמך על מה שאנו כן יודעים. הנה שני עקרונות בסיסיים וקבועים שיעזרו לנו לגבש החלטה בנושא.


  1. עלות הודאות

הכלל הוא פשוט: ודאות נמכרת ביוקר ואי ודאות בזול!

ישנה אפשרות לנטרל לחלוטין את השפעתם של אירועים משני תודעה באופן ודאי. זה אמנם יקר אבל זאת אפשרות קיימת. אם תהיו מוכנים לשלם את המחיר תוכלו לקבל משכנתא עם החזר חודשי קבוע וידוע מראש לאורך כל חיי ההלוואה. הלוואה עם מאה אחוזי ודאות. המסלול הזה נקרא קל"צ.

מי שאינו מעוניין לשלם את המחיר עבור מסלול כזה יכול להרכיב את המשכנתא ממסלולים פחות ודאיים ולקבל הלוואה עם החזר חודשי משתנה. כאשר אנו לוקחים הלוואה עם החזר חודשי משתנה חשוב להבין שלא נוכל לדעת מראש כמה תעלה ההלוואה בכל חודש. ולא נוכל לדעת כמה תעלה ההלוואה כנסיים אותה.


  1. האישיות שלנו

עלינו לשאול את עצמנו עד כמה אנחנו שונאים או אוהבים להסתכן. אדם ששונא סיכון ייקח הלוואה עם החזרים חודשיים קבועים וידועים מראש. הוא הפתעות. בתדפיס הבנק הוא רוצה לראות החזר חודשי קבוע במשך שלושים שנה והוא מוכן לשלם על כך במיטב כספו. בניגוד לשונא הסיכון אדם שאוהב סיכון אינו מעוניין בוודאות כלל. הוא מעוניין לשלם כמה שפחות על ההלוואה. אדם שאוהב סיכונים ימזער ודאות למינימום האפשרי וכך ינסה לחסוך כמה שיותר. מבחינתו לשלם על וודאות זה דבר יקר ומיותר. הוא לוקח בחשבון שהחזר ההלוואה עלול לעלות אבל הוא מוכן לקחת את הסיכון והוא ישן עם זה טוב מאד בלילה.


היכן אתם ממוקמים על הרצף?

1 מייצג שנאה לסיכונים 10 מייצג אהבה לסיכונים.

אוהב 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 שונא


כל מי שממוקם ב 1,2,3 לדעתי חייב לקחת הלוואה עם אחוזי ודאות גבוהים. מי שממוקם ב 4,5,6,7 צריך ליצור תמהיל המשלב מסלולים מסוכנים ומסלולים ודאיים. כל מי שממוקם ב 8,9,10 יכול לקחת הלוואה עם אחוזי ודאות נמוכים.


ההמלצה שלי היא קודם להבין את שני הפרמטרים האלה לפני שאתם מתחילים לחפש נכס לקנייה. אדם ששונא סיכונים צריך לקחת בחשבון שההחזרים החודשיים שלו יהיו יותר גבוהים ולכן יכול להיות שהוא מראש צריך לחפש נכס בעלות נמוכה יותר. אדם שאוהב סיכונים יהיה חייב לדעת "מה יקרה אם". מה יקרה שער הריבית יעלה באחד, שניים, שלושה או ארבעה אחוזים וכ'ו. הוא חייב לדעת איך זה ישפיע על ההחזר החודשי ולקחת החלטות בהתאם לכך. יכול להיות שלאחר בדיקה מעמיקה גם אוהב הסיכונים יצטרך לשלב מסלולים ודאיים יותר בתמהיל ההלוואה.


יועצי משכנתאות טוענים שמשכנתא עם 100% ודאות היא יקרה מאד אולם משכנתא עם 100% סיכון היא לא פחות יקרה. ההמלצה היא תמיד לשלב בין המסלולים. לשם כך חשוב מאד לשכור ייעוץ מקצועי חוץ בנקאי.


 

9 views0 comments

Recent Posts

See All